Yemek Hizmeti

ÇOCUĞUNUZUN NE YEDİĞİ BİZİM İÇİN DE ÖNEMLİ!

Birçok anne çocuklarının yedikleri besinlerin sağlıklı, yedikleri miktarın yeterli olup olmadığı konusunda bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk günden itibaren endişe etmeye başlar. Anneler bu endişelerinde çok haklıdırlar çünkü doğru beslenme minik insanların fiziksel olarak sağlıklı büyümelerinin yansıra dikkatlerinin ve algılamalarının da üst noktada olmasını sağlar.

Öğrencilerimizin bazılarının okulda üç öğün yerken evlerinde sadece bir öğün yemek yiyor olmaları nedeniyle çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerini sağlamanın en önemli sorumluluklarımızdan biri olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Minikoloji mutfağında öğünler aşağıdaki prensiplerle hazırlanır ve minik insanlara sunulur.

  • Önce sağlık: Minikoloji’de yenilen tüm yiyeceklerin doğal, taze ve hijyenik kısaca sağlıklı besinlerden oluşması önceliklidir. Minikoloji mutfağında renk, koku, aroma verici hiçbir katkı maddesi ve piyasada satılan konserve gıdalar bulunmaz. Doğal ve organik besinler tercih edilir. Reçel, turşu, zeytin, kompostoluk meyve ve donmuş sebzelerimizin hepsi ev yapımıdır. Yıkanarak tüketilmesi gereken tüm besinler, meyve ve sebzeler titizlikle yıkanır; çiğ tüketilecek olanlar sirke ile dezenfekte edilir. İnsan sağlığına zararları artık bilinen tuz ve şekerin mümkün olan en az miktarlarda kullanılmasına titizlik gösterilir, yemeklerde zeytinyağı kullanılır. Kızartma bir pişirme tekniği olarak nadiren tercih edilir.
  • Dengeli ve çeşitli besinler: Aylık menülerimiz dengeli ve çeşitli besinlerden oluşan öğünler içerir. Açık büfe şeklinde sunulan Minikoloji kahvaltısında minik insanların tercihleri arasında peynir-yumurta-zeytin-reçel-ekmek çeşitlerinin yanı sıra bal, tahin-pekmez, tereyağı, süt ve mevsime uygun yeşillik ve sebzeler bulunur. Öğle yemeği menüleri tavuk, et veya sebzeden oluşan bir ana yemeğin karbonhidrat (çorba, bulgur pilavı, börek, patates vb.) içerikli bir yemek ile desteklenmesi ile oluşturulur. Öğle yemeklerinde salata ve/veya yoğurt temelli bir çeşit de her zaman mevcuttur. İkindi kahvaltıları ise haftanın iki günü meyve diğer üç günü ev yapımı bir atıştırmalık (sütlü tatlı, tuzlu/tatlı kurabiye çeşitleri vb.) olarak planlanır.
  • Lezzetli yemekler: Minik insanların yemek alışkanlıklarını anlamak büyük insanlar için zaman zaman güç olabilir. Yemek yemeyi red etmek, yemek seçmek, çok aç olduklarını söyledikleri halde sofraya oturduklarında hiçbir şey yememeğe karar vermek gibi yemek saati davranışları minik insanın yemekle olan doğal iletişimini tanımlar. Bu mücadeleli saati en neşeli şekilde geçirebilmek için Minikoloji menüleri, minik insanların sağlıklı beslenerek büyümelerini sağlayacak ve yemekten keyif alacakları lezzetli yemeklerden oluşur.
  • Doğru yeme alışkanlıkları: Minikologlar öğünler sırasında minik insanlara bol sevgi, alaka ve sabır göstererek onların kendilerini beslemelerine ve düzgün yeme alışkanlıkları edinmelerine yardımcı olurlar. Minik insanların günün menüsündeki her bir yemeği tatmaları ve en az bir yemek kaşığı yemeleri temin edilir. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkama, ağız kapalı ve oturarak yemek yeme, çatalı-kaşığı doğru kullanma, peçete kullanma, yemek yerken konuşmama, ‘afiyet olsun’ ‘elinize sağlık’ gibi güzel sözleri yerinde kullanma gibi yeme beceri ve alışkanlıkları edindirmek hedeflenir.

Tüm bunların yanında hepimiz biliriz ki bir yemeği sağlıklı ve lezzetli yapan ana malzeme ise sevgidir. Bu nedenle değil midir ki her yediğimiz pilavı annemizin pilavı ile, her böreği anneannemizin böreği ile ve her mantıyı babaannemizin ki ile karşılaştırırız. Çoğumuz için onların yaptıkları yemekler en lezzetlileridir ve o yemekler eşler, evlatlar, torunlar kısaca tüm aile için emekle, titizlikle ve sevgiyle yapılır.

Minikoloji mutfağında da sevgili bir anneanne var. Ahçı Minikoloğumuz Berrin Teyzemiz, kurucularımızdan Evrim Öğretmen’in annesi ve sevgili öğrencimiz Ulus’un anneannesidir. Berrin Teyzemiz her gün Minikoloji ailesi için en güzel yemekleri sevgiyle pişirir.

Minikoloji minik insanlarla; minik insanlar Minikoloji’de sevgi ile yapılmış anneanne yemekleri ile büyürler.