Okuma ve Yazmaya Hazırlık

MİNİKOLOJİ’DE OKUMA VE YAZMAYA HAZIRLIK

Okuma-yazma etkinlikleri çocuğun bireyselleşmesini sağlayarak ilköğretime geçişini kolaylaştırmak, okuma yazma için hazırbulunuşluluk düzeyini arttırmak amacıyla planlanan etkinliklerdir. Çocuğun ilköğretimde okumayı ve yazmayı kolay öğrenebilmesi sesleri tanımasına, doğru gelişmiş parmak kaslarına, el-göz koordinasyonu, algılama ve kopyalama becerilerinin gelişmiş olmasına bağlıdır.

Minikoloji akademik programında çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak derecelendirilmiş okuma-yazmaya hazırlık etkinlikleri düzenli olarak uygulanmaktadır. Programımızda okuma-yazma etkinlikleri; ses tanıma ve ayrımlaştırma, nefes egzersizleri, verilen sözcükleri kopyalama, görsel okuma, yaratıcı yazma, çizgi ve labirent çalışmaları, şekil tanıma ve ayrımlaştırma çalışmaları, nokta birleştirme ve kopyalama çalışmaları olarak planlanmıştır.

Programımızda yer alan planlanmış okuma-yazmaya hazırlık etkinliklerinin yanı sıra, minik insanların serbest zamanlarda edindikleri okuma-yazma becerilerini geliştirmek amacıyla sınıflarımızda yazı köşeleri mevcuttur. Bu köşede minik insanlar kopyalama becerilerini geliştirecek ve yazı yazmanın keyfine varabilmelerini sağlayacak çeşitli araç ve gereçleri deneyimleme fırsatı bulurlar.